مقالات

انژکتور خودرو چیست و چگونه کار می کند

انژکتور خودرو

سیستم انژکتور خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

در کل سیستم انژکتور شامل این بخش ها می شود:

قسمت ورودی به موتور: در این قسمت هوا وارد یک محفظه ورودی شده و در انتها از محفظه کنترل جرم هوای ورودی عبور می کند. در این قسمت دریچه متحرک در طول مسیر هوای مکیده شده وجود دارد. در ضمن زاویه دریچه با حجم هوای ورودی تغییر می یابد. سنسوری که به این دریچه وصل می گردد با حساب کردن تعداد باز و بسته شدن این دریچه یک سیگنال هایی را به ECU می فرستد. این محفظه به گونه ای طراحی شده است که میزانی از هوای ذخیره شده دارد که از یک مجرای جانبی تامین می گردد.

بخش سوخت رسانی: در این بخش میزان سوختی که به موتور می رسد وابسته به زمانی است که سوپاپ انژکتور باز است. به میزان زمانی که سوپاپ انژکتور باز است پهنای تپش می گویند که توسط ECU کنترل می شود. سوپاپ ها معمولا به لوله های ورودی وصل می شوند به گونه ای که سوخت به شکل مستقیم به سوپاپ وارد می شود. در این قسمت لوله ای که سوخت را با فشار زیاد به سوپاپ انژکتورها تزریق می کند، ریل سوخت نام دارد.

?how work injector

بخش کنترل: این قسمت نیز شامل ECU و سنسور می شود. در جهت رسیدن نسبت درست اختلاط سوخت و هوا، واحد کنترل نیاز به یک سری اطلاعات از نحوه درست موتور و بار وارده بر آن دارد. اطلاعات از طریق سنسورها به ECU منتقل می شود.

سنسور بخش گاز: اندازه گیری از طریق هوای ورودی به داخل موتور از طریق باز بودن دریچه بر عهده سنسور است. ECU از طریق این سنسور و سنسور دور موتور میزان حجم هوای ورودی را اندازه می گیرد.

سنسور اکسیژن: این بخش میزان اکسیژن خروجی از موتور را با محاسبه ولتاژ ورودی از این سنسور پردازش می کند و در نهایت میزان غلظت سوخت را اصلاح می کند.

سنسور دور موتور: این بخش محاسبه میزان گردش موتور در دقیقه به ECU را در نظر می گیرد.

انژکتور چیست و چگونه کار می کند

انژکتور چگونه باید شست و شو داده شود؟

انژکتور خودرو بخشی است که وظیفه سوخت رسانی به موتور را دارد و باید هر چند مدت آن را شست و شو داد. از طریق تمیز کردن انژکتور خودرو می توان تمام مواد زائدی که از طریق سوختن بنزین ایجاد شده است را برطرف نمود. مواد شوینده انژکتور زیاد هستند و نحوه کار با این مواد نیز متفاوت می باشد. مواد شوینده ممکن است شامل موادی باشد که در باک بنزین ریخته می شود و یا اینکه دستگاه های پیچیده ای که برای تمیز کردن باک بنزین استفاده می شود. اینکه انژکتورها را هر چند مدت باید شست یک نیاز ضروری است، زیرا تجمع مواد زائد بنزین در انژکتور موجب می شود که کارکرد آن به مرور زمان کم شود.

ادامه مقاله

کم شدن کارکرد انژکتور به مرور زمان منجر به ریپ زدن خودرو می شود. اغلب سوخت ها در ترکیب خود مواد شوینده ای دارند که سیستم سوخت خودرو را همیشه تمیز نگه می دارد. ولی در برخی از موارد در طولانی مدت این مواد زائد جمع می شود که برای از بین بردن آن ها نیاز به مواد شوینده بسیار قوی می باشد. مواد انژکتور شوی تنوع بسیار زیادی دارند و هر یک بر حسب کاربردی که دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

بهترین روشی که می توان برای تمیز کردن انژکتور از آن استفاده کرد جدا کردن آن از ریل سوخت می باشد که بعد از آن با اسپری انژکتور شوی به قسمت ورودی انژکتور پاشیده می شود. در طی استفاده از انژکتور بیش از 90 درصد از گرفتگی های این قسمت از بین می رود. از مواد شوینده دیگری که برای تمیز کردن انژکتور مورد استفاده قرار می گیرد می توان به مایع انژکتور شوی اشاره کرد. از طریق اضافه کردن این مایع ها به سوخت مسیر سوخت و هم چنین بخش سوزن کاملا تمیز می شود.

از مواد شوینده دیگری که برای تمیز کردن انژکتور مورد استفاده قرار می گیرد می توان به مایع انژکتور شوی اشاره کرد. از طریق اضافه کردن این مایع ها به سوخت مسیر سوخت و هم چنین بخش سوزن کاملا تمیز می شود

انژکتور چگونه باید شست و شو داده شود؟
خرید انژکتور شوی ای ام
کارکرد انژکتور با کارکرد کاربراتور چه تفاوت هایی دارد؟

انژکتور یک قطعه الکترونیکی-مکانیکی است که در خودروهایی که توسط سوخت کار می کنند وجود دارد. این قطعه در ورودی به سیلندر خودرو قرار داده می شود که وظیفه آن رساندن سوخت به سیلندر خودرو است.

سوختی که به داخل سیلندر انتقال داده می شود، تبدیل به انرژی شده و در نهایت خودرو به حرکت درمی آید. قبل از انژکتور وظیفه سوخت رسانی توسط کاربراتور انجام می شد و کاربراتورها سوخت را به سیلندر خودروها می رساندند. اما به مرور زمان با از بین رفتن سوخت و استهلاک بسیار بالا در خودروهای کاربراتوری، انژکتور جایگزین کاربراتور شد و تمامی خودروهای امروزی که با سوخت کار می کنند دارای انژکتور هستند. سیستم های انژکتوری در مقایسه با کابراتورها مکانیسم پیشرفته تری دارند و می توان به جای کاربراتور از آن استفاده کرد. کاربراتورها از جمله روش های ساده ای هستند که برای کنترل انتقال سوخت و انرژی مورد استفاده قرار می گیرند. اما کاربراتورها بهترین روش محسوب نمی شوند زیرا محدودیت های زیادی دارند.

محدودیت های استفاده از کاربراتور

از جمله محدودیت های استفاده از کاربراتور این است که دقت لازم برای تنظیم میزان سوخت ندارند تا توانایی لازم برای کم کردن آلودگی ها را داشته باشند. در ضمن کاربراتور به صورت مداوم نیاز به تعمیر و نگهداری، تنظیم مرتب و شستشو هستند تا عملکرد قابل قبولی داشته باشند. سیستم های کاربراتوری عملکرد سریع و مناسبی ندارند. به همین دلیل است که خودروهایی که دارای کاربراتور هستند اکثرا در هوای سرد دیرتر روشن می شوند و یا اینکه در هوای سرد راه اندازی خودرو به سختی صورت می گیرد. علاوه بر این کاربراتورها سوخت زیادی را مصرف می کنند که موجب افزایش میزان آلایندگی اگزوز و یا در برخی از موارد سوخت بیش از نیاز به بسته احتراق می شود.

مزایای استفاده از سیستم انژکتوری در خودروها

EFI مکانیسم بسیار دقیقی دارد که برنامه ریزی بسیار دقیقی نسبت به زمان بندی احتراق دارد. به همین علت است که سیستم هایی که مجهز به EFI می باشند از قدرت بالاتری برخوردار هستند و به نرمی حرکت می کنند.

کارایی بالاتری داشته و در میزان استفاده از سوخت منظم تر هستند. به گونه ای که خودروهایی که با این سیستم کار می کنند در شرایط مختلفی از جمله محیط بیرون از شهر راحت تر می توانند سوخت خود را تنظیم کنند. همین تنظیمات به موقع موجب کاهش میزان مصرف سوخت و صرفه جویی می گردد. هم چنین سیستم EFI انجین را تحت کنترل خود دارد و با ایجاد شرایط مناسب احتراق را به موقع انجام می دهد. به عنوان مثال در زمان استارت ماشین در شرایط آب و هوایی سرد به صورت اتوماتیک وار این شرایط را فراهم نماید. البته کنترل بسیار دقیق EFI این شرایط را فراهم می کند که خودرو در شرایط بسیار دشوار آلودگی تایید لازم را دریافت نماید و بر اساس استانداردهای جدید هماهنگی لازم را داشته باشد.

انژکتور خودرو چیست و چگونه کار می کند

به هر حال کارکرد انژکتور مورد تایید بوده و به همین علت است که دیگر از کاربراتور در سیستم خودروها استفاده نمی شود. اما هنوز باورهای غلطی بین مردم وجود دارد که کاربراتور سیستم قوی تری است و اگر به درستی تنظیم شوند کارکرد قوی تری نیز دارد. اما این باور اصلا صحیح نمی باشد چرا که اگر اینگونه بود بسیاری از کمپانی های قدرتمند دنیا از این سیستم استفاده می کردند. علاوه بر این یک طرز فکر غلط دیگری نیز وجود دارد که تعمیر انژکتور بسیار سخت است در حالی که این باور اصلا درست نیست و با پیشرفت صنعت این تعمیرات به راحتی امکان پذیر است.

خرید انژکتور شوی ای ام
نحوه استفاده از اسپری انژکتور شوی مایع و مکمل انژکتور

برای شستشوی انژکتور از دستگاه های به خصوصی استفاده می شود که دارای انواع مختلفی است. این دستگاه ها شامل 4 سیلندری، 6 سیلندری، روکار، درجا، دستگاه اولتراسونیک می باشد. که هر یک از این دستگاه های انژکتور شوی حالت های مختلفی از میزان پاشیدن سوزن انژکتور را نشان می دهند. به هر حال در زمان تمیز کردن انژکتور باید نحوه استفاده از اسپری انژکتور شوی را دانست. در زمان شستشو بهترین راه حل باز کردن انژکتور از روی خودرو است که برای این روش استفاده باید از دو طرف انژکتور را مورد شستشو قرار داد. نحوه استفاده از مایع انژکتور شوی به سه طریق می باشد. بدین گونه که در ابتدا به مدت 10 دقیقه از سمت ورودی، 10 دقیقه به صورت بالعکس، در آخر نیز به مدت 10 دقیقه از همان سمت ورودی شستشو انجام می شود.

فیلتر بنزین های ای ام

هم چنین می توانید یک صافی مرغوب تهیه کنید و قبل از جایگزین کردن انژکتور صافی را تعویض نمایید. نکته دیگری که در زمان شستشو باید در نظر گرفت این است که اورینگ های انژکتور باید تعویض گردد تا اینکه از جنس بسیار مرغوب بوده و خراب نگردد.

درضمن می توانید از مواد شوینده ای استفاده نمایید که دستور مصرف بر روی آن وجود دارد. برای عملکرد راحت موتور باید سوزن های انژکتور تمیز باشند. به هر حال این سیستم باید همیشه تمیز باشد که در صورت رقیق بودن موجب بروز مشکل در دستگاه ماشین می شود. در این حالت موتور خود به خود روشن نمی شود که نشان دهنده خرابی ECU می باشد. در بازار مکمل های زیادی از انژکتور شوی وجود دارد که هر یک دارای فواید بسیاری هستند از جمله این فواید می توان به: روان کنندگی، جلوگیری از یخ زدگی اشاره کرد که در نهایت موجب بهینه کردن مصرف سوخت می شود. مایع انژکتور شوی که جدیدا وارد بازار می شود که این مایع در داخل باک ریخته می شود.

خرید انژکتور شوی ای ام

 

اکتان ها

انواع مایعات شستوشو انژکتور

روش شستشو و تمیز کردن انژکتور خودرو

کارشناسان خودرو توصیه می کنند که هر سه ماه انژکتور به صورت کامل شسته و تمیز شود. برای اینکه این قسمت به خوبی کار کند و هیچ گونه آلودگی نداشته باشد و بنزین نیز به صورت کامل بسوزد، از درون محفظه احتراق نیز کثیف باشد که این کثیفی ها باعث می شود که بدنه خودرو خورده شود. در صورتی که سوزن نیز دچار آلودگی باشد نیز در پاشش بنزین ایجاد مشکل می کند. در داخل هر یک از این پاک کننده ها یک سری مواد وجود دارد که موجب افزایش اکتان بنزین می شودکه این افزایش اکتان موجب می شود که مسیر سوخت رسانی دچار آلودگی و کثیفی گردد و تمیز شود.

محلول التراسونیک ای ام

تمیزکردن سیستم انژکتور موجب می شود که میزان مصرف سوخت خودرو کم شده و قدرت موتور افزایش یابد و خودرو در سربالایی ها کم نمی آورد. پس توصیه می شود که هر چند وقت یکبار با یک اسپری تمیز کننده انژکتور به راحتی همه این مشکلات را از بین برد. به هر حال شستن انژکتور هر سه ماه یک بار و یا اینکه در هر 40 تا 50 هزار کیلومتر پیشنهاد می شود.

گروه صنعتی ای ام

متاسفانه یک سری روش های شستشو وجود دارد که از طریق این روش ها اقدام به شستشوی موتور خودرو می کنند که نه تنها موجب افزایش عملکرد موتور خودرو نمی شود بلکه منجر به خرابی بدنه و موتور خودرو نیز می گردد. در صورتی که قطعه را از خودرو جدا نکنید بعد از اسپری کردن می توان با فشار دادن محکم پدال گاز تمامی آلودگی های درون اگزوز را خارج کرد. سوزن انژکتور سوراخ بسیار ریزی دارد که هرگز نمی توان داخل آن را شست. بهترین کار برای قرار دادن آن در یک مایع تمیز کننده و اسپری کردن می باشد.

خلاصه مقاله:

انژکتور چیست و چگونه کار می کند؟
قسمت ورودی به موتور: در این قسمت هوا وارد یک محفظه ورودی شده و در انتها از محفظه کنترل جرم هوای ورودی عبور می کند. در این قسمت دریچه متحرک در طول مسیر هوای مکیده شده وجود دارد. در ضمن زاویه دریچه با حجم هوای ورودی تغییر می یابد
انژکتور چگونه باید شست و شو داده شود؟
انژکتور ماشین بخشی است که وظیفه سوخت رسانی به موتور را دارد و باید هر چند مدت آن را شست و شو داد. از طریق تمیز کردن انژکتور خودرو می توان تمام مواد زائدی که از طریق سوختن بنزین ایجاد شده است را برطرف نمود.
کارکرد انژکتور با کارکرد کاربراتور چه تفاوت هایی دارد؟
انژکتور یک قطعه الکترونیکی-مکانیکی است که در خودروهایی که توسط سوخت کار می کنند وجود دارد. این قطعه در ورودی به سیلندر خودرو قرار داده می شود که وظیفه آن رساندن سوخت به سیلندر خودرو است.
مزایای استفاده از سیستم انژکتوری در خودروها
EFI مکانیسم بسیار دقیقی دارد که برنامه ریزی بسیار دقیقی نسبت به زمان بندی احتراق دارد. به همین علت است که سیستم هایی که مجهز به EFI می باشند از قدرت بالاتری برخوردار هستند و به نرمی حرکت می کنند
نحوه استفاده از اسپری انژکتور شوی مایع و مکمل انژکتور
برای شستشوی انژکتور از دستگاه های به خصوصی استفاده می شود که دارای انواع مختلفی است. این دستگاه ها شامل 4 سیلندری، 6 سیلندری، روکار، درجا، دستگاه اولتراسونیک می باشد
روش شستشو و تمیز کردن انژکتور خودرو
کارشناسان خودرو توصیه می کنند که هر سه ماه انژکتور به صورت کامل شسته و تمیز شود.