فیوز و انواع آن

فیوز خودرو و انواع آن

مقاله فیوز خودرو و انواع آن

آشنایی با رایج ترین انواع فیوزها:

فیوزها یک ویژگی ایمنی ضروری هستند که در تمام وسایل الکترونیکی مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرند و طوری طراحی شده‌اند که در صورت عبور جریان الکتریکی بیش از حد از کار بیفتند. این حفاظت حساس به جریان قابل اعتماد را برای قطعات یا مدارهای مجزا در برابر جریان بیش از حد فراهم می کند. فیوزها حاوی یک تکه سیم هستند که با رسیدن به جریان نامی به راحتی ذوب می شود. بیش از حد در جریان می تواند توسط عوامل متعددی ایجاد شود. این موارد شامل اضافه بار مدار (اتصال تجهیزاتی است که جریان زیادی از مدار می گیرد)، آسیب مدار (ساییدگی در طول زمان، شل شدن اتصالات یا کمبود) یا سیم کشی نادرست.

انواع رایج فیوزها:

متداول ترین انواع فیوزها به تفصیل در زیر آمده است.
اینها عبارتند از فیوزهای کارتریج شیشه ای، فیوزهای تیغه ای، فیوزهای لینک و قاره ای. فیوزهای دیگر برای مقاصد مختلف در بازار موجود هستند، اما ما آنها را رایج ترین و محبوب ترین فیوزها در نظر می گیریم.

فیوز کارتریج شیشه ای

فیوزهای کارتریج شیشه ای فیوزهای بدنه کاملاً محصور با تماس های فلزی در دو انتها هستند که به فیوز داخلی متصل شده اند. فیوزهای شیشه ای با طول ۲۰ میلی متر، ۳۰ میلی متر و ۳۲ میلی متر رایج ترین هستند و قطر آنها به ترتیب ۵ میلی متر و ۶.۴ میلی متر است. این فیوزها عموماً برای وسایل قدیمی و کاربردهای جریان کم استفاده می شوند. فیوزهای شیشه ای این مزیت را دارند که نوار ذوب فلز به راحتی برای بازرسی قابل مشاهده است تا مشخص شود که آیا فیوز منفجر شده است یا خیر. چندین نوع و انواع نگهدارنده فیوز می توانند فیوزهای کارتریج شیشه ای را در خود جای دهند.

فیوزهای تیغه ای

فیوزهای تیغه‌ای رایج‌ترین فیوز خودرو هستند که اکثر خودروهای مدرن از فیوز تیغه‌ای با جعبه فیوز خود استفاده می‌کنند. آنها برای مقاصد مختلف خودرو استفاده می شوند و یک پوشش پلاستیکی با دو شاخک فلزی برای اعمال فشار مناسب در نگهدارنده ها یا جعبه فیوز هستند. رایج ترین اندازه ها فیوزهای میکرو تیغه ای (APS یا ATT)، فیوزهای تیغه ای کوچک (APM یا ATM)، فیوزهای تیغه ای استاندارد (APR، ATC یا ATO) و فیوزهای تیغه ای Maxi (APX) هستند. بررسی اندازه فیوز ضروری است زیرا مدل های خودرو می توانند از مخلوطی از فیوزهای مینی یا استاندارد استفاده کنند، البته فیوزهای میکرو و ماکسی نیز موجود هستند. فیوزهای تیغه ای مخصوصاً برای مصارف خودرویی مناسب هستند، زیرا بسیاری از آنها می توانند در جعبه فیوز استاندارد خودرو قرار گیرند و فیوزهای زیادی برای محافظت از اجزای مختلف الکتریکی در وسایل نقلیه مدرن مورد نیاز است. فیوزهای تیغه ای ماکسی (APX) برای کاربردهای توان جریان بالاتر استفاده می شوند و دارای امتیاز بالاتری نسبت به فیوزهای میکرو، مینی و تیغه استاندارد هستند.

فیوزهای لینک دار

فیوزهای نوع لینک و نوار برای کاربردهای جریان بالاتر استفاده می شود. فیوزهای استریپ، میدی لینک و مگا لینک موجود است، فیوزهای مگا لینک برای جریان های بسیار بالا ۱۰۰-۵۰۰ آمپر استفاده می شود. فیوزهای لینک دارای سوراخ های نصب هستند تا فیوزها را در موقعیت خود بچسبانند.

فیوزهای قاره ای (اژدر)

فیوزهای قاره ای عمدتاً در وسایل نقلیه قدیمی قبل از معرفی فیوزهای تیغه ای استفاده می شوند. فیوزهای اژدر به دلیل شکل و ظاهرشان، فیوزهای Bosch Fuses، GBC یا ATS هستند. فیوزهای قاره‌ای، مانند فیوزهای تیغه‌ای، بر اساس آمپراژشان کدگذاری شده اند
بروزرسانی در فروردین ماه۱۴۰۲
گریس و انواع آن

گریس و انواع آن

گریس و انواع آن

گریس محصولی از مشتقات نفتی است که دارای گرانروی زیادی می‌باشد ، انجمن تست مواد آمریکا (ASTM) که مخفف The American Society for Testing and Materials است . این گونه تعریف می کند: ترکیبی نیمه جامد یا جامد یک محصول نفتی و یک صابون یا ترکیبی از صابون، با یک پرکننده مناسب است که برای نوع خاصی از روانکاری تولید می شود

گریس و انواع آن

 

گریس ها به لحاظ پایه صابونی خودشان نام گذاری می شوند و انواع مختلفی دارند و هر کدام کاربرد خاص و مشخصی دارند از مهمترین ویژگی هایی که باید در هر گریس به آن توجه شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رنگ
  • نقطه قطره‌ایی شدن
  • بیشترین دمای مجاز عملیاتی
  • کمترین دمای مجاز عملیاتی
  • عمر گریس
  • قابلیت پمپاژ
  • پایداری فشار مکانیکی
  • مقاومت در برابر شسته شدن
    و ……

که گریس های مختلف بسته به نوع آنها دارای تمام یا برخی از ویژگی های فوق هستند .

 کلسیم

گریس های کلسیم جزو اولین گریس های عرضه شده در صنعت بودند و امروزه تقریباً گریس های اولیه پایه کلسیم که به روش سرد تولید می شدند ، تولید نمی شوند و جای خود را به گریس های پیچیده‌تر کلسیم کمپلکس و گـریـس پخت گرم داده اند .

گریس های کلسیم کمپلکس جزو گریس های پر مصرف در صنعت هستند که قیمت مناسب و ضدآب بودن مهمترین ویژگی های این گـریـس است .

سدیم

گـریـس های سدیم بعد از گریس های کلسیم با بازار عرضه شدند و جزو گریس های ارزان قیمت با کیفیت روانکاری خوب است . مهمترین نقطه ضعف این گـریـس ها ضد آب نبودن است.

 لیتیم

ابداع گـریـس لیتیم در زمان جنگ جهانی دوم باعث وقوع انقلاب در زمینه روانکاری شد این گریس ویژگی های منحصر به فردی دارد که آن را به یک گریس چند منظوره تبدیل می کند.

گریس لیتیم مقاومت خوبی در برابر شسته شدن با آب دارد و محدوده دمایی خوب این گـریـس آن را تبدیل به یک گریس عالی همه منظوره تبدیل کرده است .

 آلومینیوم

گریس آلومینیوم جزو گریس های با کیفیت و خاص تقسیم بندی می شوند . این گـریـس های قیمت شان نسبت به سایر گریس ها کمی بالاتر است و عملکرد عالی برای کار در دمای بالا دارند .

پلی اوره

گـریـس پلی اوره برخلاف گریس های بالا پایه غیر فلری دارد و جزو گـریـس ها با کیفیت چند منظوره تقسیم بندی می شوند . به واسطه اینکه صابون آن غیر فلزی است ، خواص ویژه‌ایی دارد .

ارتباط با کارشناسان گروه صنعتی ای ام

برای خرید گریس نسوز ای ام و مشاوره استفاده از گریس های مورد استفاده در خودرو با کارشناسان محصول گروه صنعتی ای ام تماس بگیرید

 

 

 

 

 

میس فایر چیست؟

میس فایر چیست؟

میس فایر چیست؟

پدیده میس فایر عبارت است از احتراق ضعیف و یا عدم احتراق در یک یا چند سیلندر از موتور خودرو که در این پدیده علاوه بر مشکلاتی که برای موتور خودرو ایجاد می کند،کاتالیست خودرو نیز دچار آسیب های جبران ناپذیری می شود و طول عمر و کارایی آن به شدت کاهش می یابد.در این پدیده فرایند احتراق در داخل محفظه سیلندر انجام نشده و حجمی از هوا و سوخت وارد مسیر اگزوز شده که به علت داغ بودن مسیر خروجی انفجار در مبدل کاتالیستی رخ داده و منجر به تخریب و ذوب شدگی آن می شود. از علایم میس فایر(misfire) در خودرو می توان به کاهش شتاب خودرو، افزایش غیر عادی مصرف سوخت، ریپ زدن خودرو و مرطوب بودن گازهای خروجی اگزوز(بنزین نسوخته یا خام)در سیلندر اشاره کرد.

برای مشاهده مقالات جدید تر به وبلاگ گروه صنعتی ای ام مراجعه کنید

فلش موتور چیست؟

تم فارس مرجعی برای پاسخگویی به نیازهای کسب‌وکار اینترنتی شماست. ما همیشه در حال تلاش برای ایجاد آموزش ها و محصولات عالی و خلاقانه هستیم تا بتوانیم سهمی موثر در رشد و توسعه کسب‌وکار شما داشته باشیم. ما در تم فارس قالب وردپرس فارسی، افزونه وردپرس، آموزش های وردپرس و سئو به صورت رایگان و غیر رایگان و همچنین خدمات طراحی سایت و سئو با بالاترین کیفیت ارائه می دهیم. (تمامی محصولات تم فارس اورجینال و به صورت مادام العمر (رایگان) بروزرسانی و پشتیبانی خواهند شد)

ادامه مطلب

فلش رادیاتور چیست؟

فلش رادیاتور چیست

چرا باید رادیاتور خودرو را فلش کنیم؟

رادیاتور شوی ای ام

 

 

چگونه یک رادیاتور را شستشو دهیم

در این مقاله آموزشی یاد می گیریم

برای جلوگیری از ایجاد جرم و زنگ زدگی بهتر است پس از ۴ تا ۶ سال یا طی ۴۰۰۰۰ تا ۶۰،۰۰۰ مایل (۶۴۰۰۰ تا ۹۷،۰۰۰ کیلومتر) ، که مایع خنک کننده رادیاتور خود را تغییر دهید تا موتور شما به خوبی کار کند. قبل از افزودن محلول ضد یخ جدید تغییر مایع خنک کننده نیاز به تخلیه مایعات موجود و شستشوی سیستم دارد. با استفاده از ابزارهای رایج کارگاهی ، می توانید رادیاتور خود را ظرف یک ساعت تمیز و شستشو دهید

 

قبل از انجام به کار اجازه دهید تا موتور خنک شود برای این کار مدت زمان ۳۰ دقیقه کفایت می کند

 

هنگام کار با مایعات کثیف داخل رادیاتور از عینک ایمنی و دستکش استفاده کنید

 

ضدیخ ماده ای بسیار سمی می باشد که در صورت خوردن یا تماس با پوست می تواند آسیب جدی به بدن برساند

 

مقاله آموزشی

مرحله اول

تخلیه ضدیخ و مایع قدیمی

در قسمت جلو ماشین و جای مناسب جک بزنید تا مایع خنک کننده بتواند به طور کامل خارج شود

اهرم ترمز دستی را با بکشید تا خودرو حرکت نکند

یک ظرف بزرگ تهیه کنید تا بتواند حدود هفت لیتر مایع خنک کننده را در خود جای دهد

از خرک برای امنیت بیشتر وسیله نقلیه خود استفاده کنید

اجازه ندهید که ضد یخ قدیمی از یک فاضلاب یا در خیابان عبور کند زیرا می تواند برای محیط زیست مضر باشد، مقاله آموزشی

از یک سطل با شکاف داخلی استفاده کنید تا بتوانید به راحتی ضد یخ قدیمی را در ظرف دیگری بریزید

مقاله آموزشی

مایع رادیاتور ای ام

ابتدا ظاهر رادیاتور و شیلنگ ها را مورد بازرسی قرار دهید تا مشکلی نباشد و اگر زنگ زده یا نشستی دارد نسبت به تعمیر و تعویض آن اقدام کنید

در قدم بعدی درب رادیاتور را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا باز شود

درب رادیاتور را جایی قرار دهید تا گم نشود

شیر تخلیه رادیاتور را روی سطل یا ظرف به آرامی باز کنید

ممکن است برای باز کردن شیر تخلیه به پیچ گوشتی یا آچار نیاز داشته باشید

برای باز کردن با دقت و آرامی اینکار را انجام دهید تا از شکستن آن جلوگیری شود

بعد از تخلیه کامل شیر تخلیه را ببندید

مرحله دوم

تمیز کردن داخل رادیاتور

محلول فلش رادیاتور ای ام و محلول رادیاتور ای ام را داخل رادیاتور بریزید. از قیف استفاده کنید تا مطمئن شوید که تمام مواد تمیز کننده و آب داخل رادیاتور می رود.ابتدا بطری کامل پاک کننده را داخل رادیاتور ریخته و به دنبال آن ۱ گالن (۳.۸ لیتر) محلول رادیاتور ای ام بریزید. پس از پر کردن رادیاتور ، درب رادیاتور را دوباره بگذارید. تمیز کننده رادیاتور را می توانید در فروشگاه آنلاین گروه صنعتی ای ام و یا فروشگاه فیزیک ما خریداری کنید. محلول رادیاتور ای ام فاقد مواد معدنی اضافه شده است و به عمر رادیاتور شما می افزاید. اطمینان حاصل کنید که قیف مورد استفاده شما دقیقاً برای کار در خودرو ساخته شده است.

ادامه مقاله آموزشی

وسایل نقلیه خود را با به مدت ۲۰ دقیقه روشن کنید. تا تمیز کننده و آب در کل سیستم خنک کننده اتومبیل شما کار کند تا جرم، رسوب و زنگ زدگی ها در کل مسیر را از بین ببرند.اطمینان حاصل کنید که در یک منطقه با تهویه مناسب کار می کنید. اگر در یک گاراژ کار می کنید ، اطمینان حاصل کنید که درب باز است تا بخارات خارج شود. مقاله آموزشی

موتور را خاموش کرده و اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه خنک شود. قبل از تخلیه مطمئن شوید که موتور خنک است. تمیز کننده و آب پس از عبور از وسیله نقلیه داغ خواهد شد و اگر آن خنک نکنید به موتور خودروشما آسیب می رساند. بعد از تخلیه مسیر را با آب خوب شستشو داده و اجازه دهید ۵ دقیقه موتور کار کند و آب در سیستم جریان داشته باشد سپس آب را تخلیه کنید.

مرحله سوم

پر کردن رادیاتور

رادیاتور شوی ای ام

برای پر کردن رادیاتور حدودا ۱.۵ لیتر ضدیخ و ضدجوش ای ام بهمراه محلول رادیاتور ای ام نیاز دارید اگر از برند دیگری استفاده می کنید حتما در جریان باشید که ضدیخ و ضد جوش به نسبت ۵۰% باشد نه غلیظ پس از اضافه کردن محلول فلش رادیاتور به پایان رسیده و می توانید با لذت به رانندگی خود ادامه دهید

انواع لنت ترمز خودرو

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

ادامه مطلب